NOVDROG’20 – II Ogólnopolska Konferencja

27-28 lutego w Niepołomicach odbyła się II Ogólnopolska Konferencja Naukowo-Techniczna ” Nowoczesne technologie w projektowaniu, budowie i eksploatacji infrastruktury drogowej miast, metropolii i reionów NOVDROG’20 „.

Konferencja Novdrog’20 była prezentacją szerokiego spektrum – doświadczeń, poglądów, a przede wszystkim wiedzy w zakresie infrastruktury drogowej. Tematyka obejmowała nowoczesne rozwiązania techniczne i technologiczne oraz aspekty formalnoprawne związane z realizacją zadań inżynierskich. Konferencja zgromadziła 11 partnerów. Partnerem Złotym Konferencji była firma Cemex Infrastruktura Sp. z o.o.

Partnerami Oficjalnymi Konferencji były firmy:

  • LOTOS Alfalt Sp. z o.o.,
  • ORLEN Asfalt Sp. z o.o.,
  • Tensar Polska Sp. z o.o.
  • oraz Zakłady Wapiennicze LHOIST S.A.

Pozostali partnerzy konferencji Novdrog’20 to: ALUMAST S.A., AS Przedsiębiorstwo Produkcyjno-Handlowe Andrzej Zygmunt Sobiesiak, Geobrugg AG, Maccaferri Polska Sp. z o.o., OAT Sp. z o.o., Stowarzyszenie Producentów Cementu.

W trakcie wydarzenia poruszono wiele zagadnień zarówno naukowo-badawczych, jak i praktycznych, a efekty wynikające z tych obrad można przedstawić w następujących grupach tematycznych:
  1. W zarządzaniu infrastrukturą drogową powinno się korzystać z najnowszych technik, w tym takich jak: skaning laserowy, fotograficzne bazy danych, techniki BIM itp., co zapewnia większą efektywność wykonywanych projektów oraz wpłynie na poprawę bezpieczeństwa i jakości dróg, a także infrastruktury okołodrogowej wraz z jej otoczeniem.
  2. Powinno się dążyć do zmiany schematycznego myślenia i stosować nowe technologie, nowoczesne rozwiązania organizacyjne oraz wdrażać wyniki prac badawczych na większą skalę.
  3. W zakresie bezpieczeństwa ruchu większy nacisk należy stawiać na funkcje społeczne drogi oraz najnowsze technologie mające wpływ na bezpieczeństwo poprzez uspokojenie ruchu, inżynierię postrzegania sygnałów drogowych oraz kompozyty zamiast materiałów sztywnych.
  4. W większym stopniu należy stosować wiedzę z zakresu technologii nawierzchni zarówno betonowych, jak i bitumicznych, w tym takich jak beton wałowany oraz warstwy sczepne w nawierzchniach asfaltowych. Niezwykle ważne jest traktowanie górnej warstwy podbudowy jako tej, która ma największy wpływ na trwałość zmęczeniową nawierzchni, co przy odpowiedniej jakości tej warstwy znacząco przedłuża możliwość bezusterkowego jej użytkowania.
  5. Dla trwałości konstrukcji nawierzchni największą rolę destrukcyjną odgrywają samochody ciężarowe. W efekcie należy bardzo wnikliwie obliczać konstrukcję nawierzchni z uwzględnieniem faktycznych parametrów prędkości, nacisku osi na nawierzchnie oraz skutków zmiennej prędkości.
  6. Inwestycje drogowe w systemie „zaprojektuj i zbuduj” są sprawdzone i mimo wielu zalet powinniśmy analizować wszystkie za i przeciw przed podjęciem decyzji o realizacji inwestycji w tym systemie, biorąc pod uwagę priorytety jakościowe i inżynierię wartości w długookresowym utrzymaniu zakończonej inwestycji.

Dyskusje prowadzono także w kuluarach i na ich podstawie można stwierdzić, że problematyka poruszanych zagadnień była bardzo szeroka i w pełni wpisywała się w tematykę konferencji związaną z nowoczesnymi technologiami i systemami zarządzania w transporcie drogowym. Konferencja przyczyniła się do nawiązania nowych kontaktów zawodowych, jak również do odnowienia kontaktów i wspomnień wspólnie prowadzonych inwestycji oraz wymiany doświadczeń.

Materiał przygotowali: Janina Mrowińska, Andrzej Kollbek

fot. A. Kollbek, J. Różycki

Wywiady

Kamila Czaja: Zero tolerance for non-compliance

1 czerwca 2023 r. Kamila Czaja objęła stanowisko Dyrektor Generalnej Volvo Maszyny Budowlane Polska. Jej współpraca z Volvo Construction Equipment trwa od 2010 r. Przez ostatnie lata pracowała w Belgii i Szwecji na stanowiskach związanych z: zarządzaniem systemami produkcji, jakością, bezpieczeństwem, planowaniem sprzedaży i produkcji oraz lean ...

Relacje

Reklama
Poznaj nasze serwisy

Nasze strony wykorzystują pliki cookies. Korzystanie z naszych stron internetowych bez zmiany ustawień przeglądarki dotyczących plików cookies oznacza, że zgadzacie się Państwo na umieszczenie ich w Państwa urządzeniu końcowym. Więcej szczegółów w Polityce prywatności.